טבק לגלגול- כל מה שלא ידעת

היום ניתן להשיג טבק לגלגול בקלות בכל פיצוציה או חנות המוכרת טבק והעישון, או כמו גם הפסקת עישון, הם נושאים מרכזיים בסדר היום העולמי. אך לפני שנדבר על טבק לגלגול, תחליפי טבק וכיצד הם מסייעים להפסקת עישון, בואו ניזכר קודם כל בסיפורו ההיסטורי של הטבק.

מקורו של צמח הטבק הוא ביבשת אמריקה, שם הוא גדל באופן טבעי בשני חלקי היבשת (צפון ודרום).

אולי תהיו מופתעים לגלות שהוא קרוב משפחה של תפוחי האדמה והפלפלים. ההערכה, המבוססת על ממצאים ארכאולוגיים, היא כי לפני כאלפיים שנה הילידים של דרום אמריקה החלו לעשות שימוש בצמח הטבק, בצורות שונות ולמטרות שונות.

קצר בזמן? לחץ על הקישור ? ודלג לתוכן שמעניין אותך

 

הם השתמשו בו למטרות דתיות ולמטרות רפואיות, כאשר ישנו קו תפר אפור בין השניים, מכיוון שהריפוי האינדיאני מתקשר לאמונות הדתיות שלהם. צמח הטבק נחשב אצלם כסוג של תרופה כללית, מעלים לחבישת פצעים ועד משככי כאבים, למשל לעיסת צמח הטבק נחשבה כמועילה לכאבי שיניים.

הילידים בצפון אמריקה השתמשו בצמח הטבק בצורתו הטבעית, זהו לא היה צמח מהונדס גנטית כפי שהיום יש לתעשיית הסיגריות, וגם אין בו תוספות כימיות מסוכנות כפי שתמצאו בסיגריות.

אך השינוי הגדול הגיע כאשר הספרדים הגיעו ליבשת אמריקה. למעשה צמח הטבק היה אחד הדברים הראשונים שבהם נתקלו הספרדים במשלחתו של כריסטופר קולומבוס.

הילידים קיבלו את פנים עם מתנה של טבק. מבחינתם של הילידים הייתה זו מתנה של שלום, ולא ניסיון לפגוע בבריאות הספרדים.

הספרדים הביאו את הטבק לאירופה, ושם יוחסו לו תכונות בריאותיות רבות, גם עבורם הוא שימוש כתרופה לכל דבר. הטבק הפך ללהיט בכל מקום שאליו הגיע. הטבק הלך והתפשט בעולם, השתמשו בו בצורות שונות, אך עדיין לקח קצת זמן עד שהומצאו סיגריות כפי שהן מוכרות לנו היום.

אחת הסיבות להצלחת הטבק הוא החומר הפעיל שיש בו; צמח הטבק מכיל ניקוטין, חומר ממכר, והוא הסיבה מדוע קשה לנו להפסיק לעשן.

צריכת טבק בתקופה המודרנית

נראה שסיגריות הן צורת הצריכה המוכרת ביותר של צמח הטבק כיום, אך מלבד עישון סיגריות ישנן דרכים נוספות, חלקן אפילו אינן דורשות בעירה:

סיגרים

הסיגרים הם למעשה אגד עלי טבק מיובשים ומגולגלים, זאת בניגוד לסיגריות המכילות עלי טבק קצוצים בתוך מארז נייר. לסיגרים יש תדמית של מוצר יוקרתי המיוצר בעבודת יד ולעתים המחיר שלהם גבוה מאוד. עבודת היד לכאורה מצדיקה את מחירם הגבוה, אך תהיו בטוחים שמגלגלות הסיגרים בקובה לא התעשרו מזה.

מקטרות

בעבר צורת עישון זו הייתה נפוצה, אך הסיגריות דחקו את המקטרות. המקטרות הן כלי עישון לתוכו מכניסים תערובות טבק מיוחדות, בדרך כלל מיושנות ובעלות תוספים ארומטיים.

טבק לגלגול

טבק המיועד לעישון סיגריות בהכנה עצמית. ישנם אנשים אשר מעדיפים צורת עישון זו מכיוון שהיא זולה יותר ביחס לסיגריות. כמו כן, רבים מאמינים כי הטבק לגלגול מכיל פחות תוספות כימיות, דבר שלא ממש נכון. גם תחליפי טבק מיועדים לגלגול.

טבק הרחה 

זהו טבק המגיע כאבקה ונועד לשאיפה באמצעות הסנפתו לאף, כלומר ללא בעירה. צורת שימוש זו הגיעה אלינו על ידי הספרדים מברזיל (במסעו השני של קולומבוס).

טבק לעיסה

עוד שיטה לצריכת צמח הטבק ללא עישון. אל תתבלבלו עם מסטיקים להפסקת עישון אשר מכילים ניקוטין, אך לא טבק. טבק לעיסה הוא למעשה עליי טבק המיועדים ללעיסה, ותוך כדי לעיסתם הניקוטין נספג בפה. ישנו מוצר דומה הנקרא סנוס אשר פותח בשוודיה. מוצר זה דומה מאוד לטבק לעיסה, אך במוצר זה הטבק מגיע בשקיקים קטנים (בדומה לשקיקי תה) והוא נספג בחניכיים.

עישון נרגילה 

צורת עישון מסורתית הנפוצה מאוד במזרח התיכון. באמצעות הנרגילה מעשנים תערובות טבק לחות המעורבבות עם פרות יבשים לצורך שיפור החוויה. העשן הנשאף עובר דרך מים אשר ”מסננים אותו“.

טבק לגלגול- מה שחשוב לדעת

טבק לגלגול הוא טבק בחיתוך דק אשר נמכר במארזים המיועדים לגלגול עצמי. בעזרת נייר לגלגול, ואפשר בתוספת פילטר, תוכלו לגלגל בעצמכם את הסיגריה.

יש המגלגלים בעזרת האצבעות ויש הנעזרים באביזרי גלגול. תערובות הטבק לגלגול הפכו לפופולריות מאוד כאשר מחירי הסיגריות החלו לעלות. בניסיון לפגוע במוטיבציה לעשן, הממשלה הטילה מסים כבדים על סיגריות, אך במשך זמן רב הטבק לגלגול נשאר מתחת לראדר, כנראה בגלל שמעולם לא היה מוצר עישון פופולרי בישראל.

אך דווקא המיסוי הכבד על הסיגריות הביא לעלייה גדולה בביקוש לטבק לגלגול. מעשנים רבים הבינו שזוהי דרך זולה יותר לעשן בהשוואה לסיגריות.

אך במשך הזמן, ככל שגבר השימוש בטבק לגלגול, התעוררו המחוקקים ושינו את התקנות. בחודש יוני האחרון (2020), ועדת הכספים של הכנסת החליטה על השוואת מיסוי הטבק לגלגול למיסוי על הסיגריות. זוהי הייתה העלה משמעותית אשר הקפיצה את המס מ 469 ש“ח לקילו טבק, ל 1094 ש“ח עבור קילו טבק.

זוכר איך עד לא מזמן טבק לגלגול היא מוצר זול מסיגריות?

עד לפני זמן לא רב יכולתם לרכוש חבילת טבק לגלגול המכילה כ 50 גרם טבק, במחיר של חפיסת סיגריות אחת בה יש 20 סיגריות (שווה ערך ל 20 גרם טבק).

אך בעקבות השוואת המיסוי המחירים כמעט השתוו ונראה שהחיסכון הכספי הוא קטן ולא משמעותי, בעיקר אם תוסיפו עלות של ניירות ופילטרים, בסופו של דבק, מאז השוואת המיסוי, עלות הטבק לגלגול משתווה לעלות הסיגריות.

אך לא רק העלות היא הסיבה לעניין בטבק לגלגול. למוצר זה ישנה תדמית יותר ”אורגנית“ ; רבים מאמינים כי טבק לגלגול הוא מוצר בריא יותר לעישון וחופשי מתוספות הכימיקלים המאפיינות את הסיגריות.

הכימיקלים המוספים לטבק לגלגול הם פחותים מאשר הכימיקלים המוספים לסיגריות, אך הם בהחלט מכילים תוספת של כימיקלים. וכמובן שהם חושפים את המעשן לניקוטין, זפת וחד תחמוצת הפחמן כמו עישון סיגריות רגילות.

כל המחקרים מראים שעישון טבק לגלגול חושף את המעשנים לאותן מחלות עישון מסוכנות ובהחלט אין בסיס לטענה כאילו זהו תחליף בריא יותר. כמו כן ישנו חשש כי חוסר האחידות בסיגריות מגולגלות מביא בסוף לעישון מוגבר. אם אתם מחפשים בריאות, כדאי שתחשבו על הפסקת עישון.

סוגי טבק

ישנם סוגים שונים של טבק בהם משתמשים בצורות שונות:

טבק ללא ניקוטין

טבק ללא ניקוטין הוא למעשה אינו טבק. מכיוון שמעשנים אותו הוא זכה לכינוי טבק ללא ניקוטין, הכוונה היא לתחליפי טבק המבוססים על צמחי מרפא שונים. היתרון שלהם הוא שאין בהם ניקוטין ושום חומר אחר אשר גורם להתמכרות.

הם גם מאפשרים לכם ליהנות מסגולות רפואיות של צמחי המרפא שאתם מעשנים. לצורך הדוגמה טבק ללא ניקוטין יכול להיות להכיל קמומיל, דמיאנה, מנתה, לבנדר ועוד צמחי מרפא רבים. טבק ללא ניקוטין משמש בדרך כלל לצורך הפסקת עישון או בתור תחליף בריא יותר להכנת קססה ללא שימוש בטבק.

טבק לנרגילה

טבק לנרגילה הוא אינו טבק לגלגול אלא טבק מסוג אחר.

תערובות הטבק לנרגילה מזוהות יותר מכל עם טעמי הפרות, מה שגורם לאנשים רבים להאמין שבסך הכל מדובר בחוויה נעימה ובלתי מזיקה, אך הם אינם מבינים שתערובות אלו אכן מכילות ניקוטין.

צורת העישון יוצרת את החוויה הנעימה שגורמת לתחושה כאילו עישון נרגילה הוא אינו עישון באמת; אך מבחינת הנזקים הבריאותיים עישון נרגילה גורם לאותם הנזקים ובסופו של דבר לאותן ההתמכרויות.

טבק נרגילה הוא טבק לח הכולל תמציות פרות חצי מיובשים ומולאסה ואלו הם הגורמים לטעם הידידותי אשר לפעמים מסתיר מאיתנו את הנזקים הבריאותיים.

טבק למקטרת

טבק למקטרת הוא מוצר דומה מאוד לטבק לגלגול, אך בדרך כלל מדובר בתערובות טבק מיושנות הכוללות תוספות ארומטיות. טבק למקטרת הוא לח יותר מאשר טבק רגיל לגלגול.

ישנם סוגים שונים של טבק למקטרות המכילים זנים שונים של טבק, תוספות שונות ושיטות הפקה שונות.

טבק לסיגריה

הטבק המשמש את תעשיית הסיגריות הוא הרבה יותר מעלי טבק קצוצים.

הוא כולל תוספים כימיים שונים אשר נועדו להעניק חווית עישון קלה ונעימה יותר על מנת שיהיה קל יותר לאנשים להתרגל לעישון בקלות, וגם להגדיל את ההתמכרות.

התוספות הכימיות השונות מרחיבות את הסימפונות ומגדילות את נפח הריאות על מנת לאפשר לגוף לספוג כמה שיותר ניקוטין בכל שאיפה ולזרז את מהירות הגעתו אל המוח. כל אלו הם אמצעים שפיתחו חברות הסיגריות על מנת להגדיל את ההתמכרות.

טבק הרחה

טבק הרחה אינו מיועד לעישון אלא לשאיפה דרך האף. זהו טבק מיובש אשר נטחן לאבקה. הוא כולל בדרך כלל תוספות לשיפור הריח כמו מנטה, קינמון, פרחים ועוד. זוהי אינה שיטה נפוצה מאוד בימינו, אך היא עדיין קיימת.

 

מאמרים מומלצים:

חברות טבק לגלגול

ישנן חברות שונות המייצרות ומשווקות טבק לגלגול, חלקן מוכרות יותר, חלקן מוכרות פחות, להלן כמה חברות טבק לגלגול שאתם עשויים להיתקל במוצריהם בישראל.

באלי שאג (BALI SHAG) 

הוא אחד המותגים הידועים אשר זוכה להצלחה גדולה בישראל ובדנמרק, אך ניתו להשיג אותו גם בארצות הברית ומדינות רבות בעולם. הוא מגיע בחיתוך דק אשר הופך אותו למתאים ונוח עבור גלגול והוא מגיע במספר בלנדים שונים.

מק ברן (MAC BAREN) 

יצרנית טבק וותיקה הפועלת מסוף המאה  ה 19 בדנמרק. היא מתמחה בטבק לגלגול וטבק למקטרת, אך יש לה גם מוצרי טבק אחרים ללא עישון. חברה זו מציעה מבחר סוגי בלנדים המכילים טבק ממקומות שונים בעולם. היא ידועה בזכות טבק בטעמים כמו למשל רום-קפה, ענבים, תפוח ועוד.

טבק קאמל

מותג קאמל המוכר בתחום הסיגריות, משווק את הטבק שלו גם בגרסאות לגלגול עצמי ובדרגות חוזק שונות. ניתן להשיג את המארזים של קאמל כחול שהוא הגרסה המוחלשת, לעומת קאמל צהוב שהוא הגרסה המכילה כמות ניקוטין גבוהה יותר.

טבק נקסט

טבק לגלגול של המותג נקסט, מותג אשר נמצא בבעלות פיליפ מוריס, יצרנית מרלבורו.

 

**ישנם עוד מותגים נוספים כמו דראם, ווינסטון, סטנלי, פואבלו ואחרים. לצערנו הרב כולם מציעים טבק המכיל ניקוטין וגורם למחלות והתמכרויות.

מחירי הטבק

מחירי הטבק נמצאים במגמה תמידית של עליית מחירים, ולא במקרה. הסיבה לעליית המחירים היא מדיניות מכוונת של הממשלה אשר מטילה מסים כבדים על מוצרי הטבק, מתוך מטרה ברורה להפחית את תופעת העישון.

מי שרוצה לעשן בימינו חייב להיות מוכן לכך שלצד הנזק הבריאותי, מדובר גם בהוצאה כספית כבדה של מאות שקלים בחודש. במהלך תקופה ארוכה הטבק לגלגול נהנה ממיסוי נמוך בהשוואה לסיגריות, ולכן הוא היה אלטרנטיבה. אך לאחרונה (יוני 2020) הושוו המסים בין טבק לגלגול וסיגריות ושוב עלו מחירי הטבק.

אז מה עוד אפשר לגלגל חוץ מטבק?

מכל כיוון שלא נסתכל על זה, ממש לא כדאי לנו לעשן טבק. בראש ובראשונה הוא מזיק לבריאות, בכל צורה שבה אנו צורכים אותו.

הניקוטין שבטבק גורם להתמכרות שקשה מאוד להיגמל ממנה, ובנוסף לכל זוהי הוצאה גדולה מאוד, שרק מכבידה יותר ויותר מכיוון שמחירי הסיגריות תמיד נמצאים במגמת עלייה.

ולא רק שהטבק ממכר, מסתבר שחברות הטבק השקיעו לא מעט במחקרים אשר נועדו להגדיל את ההתמכרות.

חברות הטבק ערכו ניסוים, כולל ניסוים על כלבים, אשר מטרתם הייתה לזהות אילו תוספות כימיות ניתן להוסיף לסיגריות על מנת להגדיל את אפקט ההתמכרות. והכול על חשבון הבריאות שלכם. בשעה שחשבונות הבנק של יצרני הסיגריות מתנפחים, אתם הופכים לחולים ומכורים ומיליוני אנשים מתים כל שנה מנזקי העישון.

מתקשה להפסיק לעשן, מנסה ונכשל שוב ושוב?

אם קשה לכם להפסיק לעשן תוכלו להודות ליצרני הסיגריות, הם עשו הכול ממש הכול, שיהיה לכם קשה להפסיק לעשן. ישנם רבים שעבורם המונח הפסקת עישון נשמע דבר בלתי אפשרי, עד כדי כך שהמונח להפסיק לעשן גורם להם לחוסר נוחות ופגיעה בביטחון העצמי.

מכיר את הפחד הזה להיתקע בלי סיגריות? 

המחשבה של להניח את הסיגריה בצד ולא לעשן יותר מלחיצה רבים, הרי אתם מכירים את ההרגשה כאשר נגמרות לכם הסיגריות ואין לכם היכן לקנות סיגריות. התחושות הללו אינן נעימות וברור לכם שהפסקת עישון היא אינה דבר קל.

אך מה אם אגיד לכם שניתן להפסיק לעשן תוך כדי עישון; נשמע קצת מוזר, כמו דבר והיפוכו, אך לא מעט אנשים הצליחו לעשות זאת.

ניתן להפסיק לעשן תוך כדי המשך עישון, אך אין מדובר בעישון טבק אלא תחליפי טבק שעליהם מייד נדבר.

אך לפני הכול בואו ננסה להבין את שני מרכיבי ההתמכרות לטבק. מצד אחד יש לנו התמכרות הפיזיולוגית לסם הניקוטין, אך מצד שני את התלות הנפשית. יש האומרים כי התלות הנפשית היא הקשה ביותר. הגוף מתנקה מניקוטין במהירות, אך התלות הנפשית נשארת איתנו לאורך זמן.

ועכשיו נחזור לתחליפי העישון וננסה להבין כיצד הם יכולים לסייע לנו להפסיק לעשן.

ובכן, טבק הוא לא הצמח היחידי שאפשר לעשן; ישנם צמחים רבים שאותם ניתן לעשן וליהנות מהשפעותיהם ומבלי להכניס לגוף את סם הניקוטין. צמחים אלו הם אינם ממכרים ויש להן השפעות שונות אשר יכולות לסייע לכם להתמודד בקלות יותר עם הפסקת העישון.

המיוחד בצמחי המרפא הוא שניתן לעשן אותם ולקבל תחליף לחוויית העישון, ללא ניקוטין, וכך להתמודד בקלות יותר עם הקשיים של הפסקת העישון.

עישון צמחי מרפא הוא תופעה עתיקת ימין אשר נוכל למצוא אותה בתרבויות עתיקות בכל רחבי תבל, מדרום אמריקה ועד סין. פרקטיקות רפואיות שונות המתבססות על צמחי מרפא נעשו באמצעות עישון צמחי המרפא.

כיום רבים מאיתנו נוטים לזלזל באותם צמחי מרפא, אשר הרפואה המערבית החליפה בתרופות. אך אם נחזור למקורות נראה שההשפעות של הצמחים הוכחו בניסויים שונים ובדיקות מעבדה, ובמקרים רבים צמחי המרפא היו פיתוח לאותם התרופות. כך שבהחלט ישנם יתרונות בריאותיים לעישון צמחי מרפא.

נשאלת השאלה למה דווקא טבק?

הרי ישנם צמחים שונים אותם ניתן לעשן, כמו למשל דמיאנה, לבנדר, מנטה ואחרים. אך מדוע, למרות שבמשך אלפי שנים עישנו את הצמחים הללו, זה מרגיש לנו מוזר לעשן אותם ואנו מעדיפים את הטבק?

הסיבה לכך טמונה בתקציבי הפרסום הענקיים, הטריקים השיווקיים וכל המאמצים של חברות הטבק לגרום לנו להמשיך לעשן – הכל עניין של מיתוג בתוספת פרט קטן אשר מסייע לחברות הסיגריות – התמכרות לניקוטין.

התוצאה היא שילוב הרסני ממנו מרוויחות אך ורק חברות הטבק, חברות המביאות לנו גם סיגריות וגם טבק לגלגול.

עישון טבק ללא ניקוטין הוא הכלי אשר יכול לעזור לכם לנצח את חברות הטבק ולהיגמל מהסיגריות. כל אחד מכיר את הרגעים הללו שאין עליו סיגריות ומכיר את כל התחושות, זה מפחיד להפסיק לעשן וסיגריות ללא ניקוטין יכולות לעזור לכם.

הסיגריות יאפשרו לכם לחוות את חווית העישון, תוך כדי הימנעות מצריכת ניקוטין והקלה על סימפטומים הקשורים להפסקת העישון. זוהי המשמעות של הפסקת עישון ללא עישון.

יש העושים זאת באופן הדרגתי, כלומר בתהליך הדרגתי שבו הם מפחיתים את צריכת הסיגריות הרגילות אשר מכילות ניקוטין, ומחליפים אותן בסיגריות צמחיות; יש אשר בוחרים להפסיק מייד עם הניקוטין ונעזרים בסיגריות ללא ניקוטין.

בין אם בחרתם להפסיק לעשן באופן הדרגתי, או באופן מוחלט ומיידי, סיגריות ללא ניקוטין יסייעו לכם לעשות זאת בצורה הקלה ביותר.

 

סיכום

  • טבק לגלגול הוא אחד מצורות השימוש הממכרות בצמח הטבק, גם הוא מכיל ניקוטין אשר מקשה מאוד על הפסקת עישון.
  • גם טבק לגלגול מכיל תוספות כימיות אשר נועדו להגדיל את ההתמכרות לטבק.
  • נזקיו הבריאותיים של טבק לגלגול זהים לנזקי העישון של הסיגריות, לעתים אף יותר כאשר מעשנים אותו ללא פילטר או באמצעות פילטרים מאולתרים.
  • בעבר הטבק לגלגול נחשב לאלטרנטיבה זולה לסיגריות, אך בעקבות השוואת המיסוי הבדלי המחיר הם מזעריים.
  • טבק ללא ניקוטין וטבק לגלגול הם אינם אותו המוצר. בעוד טבק לגלגול הוא עוד תוצר מסוכן של צמח הטבק, טבק ללא ניקוטין בכלל לא מכיל טבק אלא תערובות צמחים אחרות המסייעות להפסקת עישון.

 

אהבתם? שתפו

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
real leaf טבק ללא ניקוטין

הכניסה לאתר זה מיועדת
למי שמלאו לו 18 שנים

×

Powered by WhatsApp Chat

×